STOP ELEKTROWNI OSTROŁEKA C!

Stop elektorwni Ostrołęka C

Jesteśmy częścią jesiennej mobilizacji przeciw klimatycznej katastrofie – czas na bankiet w bankach!
Banki nie mogą finansować katastrofy klimatycznej. Mówimy ‚nie’ zaangażowaniu instytucji finansowych w budowę Ostrołęki C.

Nowy blok węglowy elektrowni Ostrołęka będzie rocznie wyrzucać do atmosfery 6 mln ton dwutlenku węgla – to tyle, co emitują wszyscy mieszkańcy Krakowa albo połowa mieszkańców woj. warmińsko-mazurskiego. Inwestycja ma być eksploatowana przynajmniej do 2063 roku – a zgodnie z raportem IPCC musimy przestać spalać węgiel i inne paliwa kopalne do 2030 roku.

Alternatywą jest katastrofa klimatyczna. Warszawa z temperaturami stale przekraczającymi 30 stopni, stepy i pustynie w Wielkopolsce i łódzkiem, Szczecin pod wodą – to tylko niektóre z możliwych scenariuszy. Budowa Ostrołęki C to cegiełka do realizacji tej wizji.

Spółki Energa i Enea muszą uciekać się do nieprzejrzystych, skomplikowanych operacji by sfinansować szkodliwą i nierentowną inwestycję.

Ostrołęka C po prostu się nie opłaca. Raporty m.in. Pracowni na rzecz wszystkich Istot szacują, że w czasie swojego
działania przyniesie 6 miliardów złotych straty. Mimo, że po placu budowy jeżdżą już maszyny, spółki Energa i Enea nie mogą znaleźć inwestora, który sfinansuje budowę. Muszą dać wykonawcy własne pieniądze.  Nie będą mogły tego zrobić, jeśli nie spłacą swoich długów – i tu jest nasz obozowy punkt działania.

Do 19 października Energa musi wyemitować miliard złotych obligacji.

PKO BP, Pekao SA, Bank Gospodarstwa Krajowego, Santander, Morgan Chase, Bank of America, CITI Handlowy, mBank to instytucje, które w ostatnim czasie pomagały polskim węglowym spółkom. To one mogą obsłużyć miliard długu Energi.

Banki nie mogą finansować katastrofy klimatycznej. Jako Obóz dla Klimatu mówimy nie zaangażowaniu banków w budowę Ostrołęki C.

30 września pojawimy się oddziałach banków, które mogą pomóc Enerdze  wyemitować obligacje na pierwszej klimatycznej akcji bezpośredniej wycelowanej w instytucje finansowe w Polsce. Instytucje finansowe nie będą podawać ręki tym, którzy rozbudowują węglowy syf. Umowy i uściski nie będą się działy za zamkniętymi drzwiami.

Jesteśmy elementem największej dotychczas mobilizacji w obronie klimatu. We wrześniu i październiku w 137 krajach, w ponad 4500 miejsc, decydujemy się działać przeciw zmianom klimatu, w imię społecznej i klimatycznej sprawiedliwości.

Jesteśmy tymi, którzy mogą nas uratować – nie pozwolimy, by panowie w garniturach podejmowali niedemokratyczne decyzje o naszej przyszłości, na eleganckich przyjęciach ściskając sobie dłonie na przyklepanie miliardowych inwestycji w trujący węgiel. Zatańczmy w bankach, zanim wykopią nam grób!

Close Menu