Rekordowe temperatury w Polsce – co czeka nas w przyszłości

Tegoroczne wakacje wydają Ci się rekordowo ciepłe? mamy dla Ciebie dobrą i złą a, być może dobrą wiadomość. To nie najcieplejsze dni, które odnotowano w Polsce na przestrzeni ostatnich kilkuset lat. Tak naprawdę rekordowa temperatura w Polsce została zanotowana 29 lipca 1921 roku w Prószkowie koło Opola. Wyniosła ona 40,2°C. To historyczne wydarzenie pozostaje najwyższą zanotowaną temperaturą w kraju i nawet tegoroczne upały nie są tak odczuwalne jak tamtejszy skwar.

Po roku 2000 również doświadczyliśmy wysokich temperatur i zanotowaliśmy rekordy. Szacuje się, że najcieplejsze miesiące w Polsce to te wakacyjne, czyli lipiec i sierpień. To właśnie w tych miesiącach odnotowano inne rekordowe temperatury:

 

  • rekord z lipca 2019 – w kilku miejscach w Polsce zanotowano temperatury przekraczające 38°C. Na przykład wyjątkowo gorąco było w Radzyniu, gdzie termometry pokazały 38,2°C.
  • rekord z sierpnia 2015 – fala upałów przyniosła temperatury przekraczające 37°C w wielu regionach Polski. Na przykład termometry w Słubicach pokazały aż 37,9°C.

 

Obserwując rekordy można rozwiać wątpliwości dotyczące teorii, jakoby z roku na rok Polska stawała się coraz gorętsza. Co roku obserwujemy fale upałów, która może trwac dłużej lub krócej. Oczywiście zmiany klimatyczne postępują, co widać na przykład w nasileniu zimowych miesięcy, które od lat przychodzą z opóźnieniem i rozczarowują pod względem ilości i regularności opadów śniegu.

Czynniki wpływające na wysokie temperatury

W mediach i społeczeństwie wciąż pojawiają się nowe teorie spiskowe i rokowania na temat aktualnych zmian klimatu i ich wpływu na temperaturę i pogodę na Ziemi. Skorzystaliśmy z rad ekspertów i popularnych badań znanych naukowców, by wyróżnić najważniejsze czynniki wpływające na zmiany pogodowe w naszym kraju i na świecie.

  1. Zmiany klimatyczne – globalne ocieplenie przyczynia się do częstszych i bardziej intensywnych fal upałów. Podobno z tego powodu obserwujemy tak dużą zmienność pogodową na przestrzeni ostatnich lat.
  2. Geografia – niektóre regiony Polski są bardziej podatne na wysokie temperatury. To ze względu na swoje położenie geograficzne. Przykładowo Suwałki zawsze borykają się z gorszą pogodą pod względem opadów i nasłonecznienia.
  3. Miejskie wyspy ciepła – w dużych miastach temperatura może być wyższa niż na obszarach wiejskich. To wszystko z powodu mniejszej ilości zieleni i większej ilości betonowych powierzchni. Jest to głośny problem ostatnich lat.

Warto zaznaczyć, że wysokie temperatury mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Zaleca się, by zachować ostrożność i stosować się do zaleceń dotyczących ochrony przed upałami. Upały to nie tylko problem klimatyczny, ale również problemy dla osób borykających się z różnymi chorobami.

Rokowania pogodowe na najbliższe lata

Naukowcy badają klimat i próbują przewidzieć, jak pogoda zachowa się w kolejnych latach. W mediach dużo mówi się o globalnym ociepleniu i wzroście średnich temperatur na świecie. Głośno jest też o ekstremalnych zjawiskach pogodowych i topnieniu lodowców.

 

Pragniemy jednak zauważyć, że tego typu sytuacje nie są niczym dziwnym i szczególnie alarmującym, jeśli przeanalizujemy, co działo się z pogodą na przestrzeni kilkuset ostatnich lat.