PLANY BUDOWY OSTROŁĘKI C

Plan budowy Ostrołęki C

Ostrołęka C to ostatni planowany blok węglowy w Europie. Budują go spółki Energa i Enea.
Projekt rozbudowy elektrowni Ostrołęka skończył w tym roku 10 lat. Ze względu na brak finansowania, Energa zrezygnowała w 2012 roku z budowy.


Do czasu – w 2015 roku, w kampanii przed wyborami parlamentarnymi, Krzysztof Tchórzewski obiecał, że węgiel przetrwa w Ostrołęce. W trwającej wciąż kadencji został ministrem energii. W 2016 roku projekt nowego bloku węglowego w Ostrołęce wrócił na stół. Generalnym wykonawcą – za 6 miliardów złotych – został amerykański koncern General Electrics.


Energa i Enea nie znalazły prywatnych inwestorów, którzy dorzuciliby się do finansowania Ostrołęki. Póki co, by nie płacić kar wynikających z niedotrzymania terminów wynikających z umowy, spółki będą musiały pokryć koszt budowy z własnego kapitału.


Sprawa komplikuje się. Pod koniec lipca ClientEarth wygrał z Eneą w sądzie. Uchwała spółki o przystąpienie do projektu rozbudowy elektrowni została uznana za nieważną. Wygląda na to, że Enea ma na razie związane ręce jeśli chodzi o dorzucanie się do budżetu Ostrołęki C.

Energa z kolei wciąż musi spłacić miliard złotych długu. Ma na to czas tylko do 19 października. Bez emisji obligacji nie znajdzie pieniędzy, które musi dać wykonawcy.

Spółki Energa i Enea muszą uciekać się do nieprzejrzystych, skomplikowanych operacji by sfiannsować szkodliwą i nierentowną inwestycję. Są tylko trzy banki w Polsce, które jeszcze nie przyjęły regulacji dotyczących finansowania projektów węglowych i wprost wciąż chcą wkładać pieniądze w węglowy syf. To instytucje z dużym udziałem Skarbu Państwa – banki PKO BP, Pekao S.A. i Alior.

Ale to nie jedyni kandydaci do pomocy Ostrołęce C.
Inne banki – takie jak Santander, Morgan Chase, Bank of America, CITI Handlowy, mBank – tłumaczą się, że pomoc w emisji obligacji to nie kredyt na węglową inwestycję.

Żądamy by instytucje finansowe przestały w jakikolwiek sposób pomagać spółkom, które wciąż wkładają pieniądze w nowe węglowe projekty.
Bankiet na rzecz zaprzestania finansowania katastrofy klimatycznej roztańczy się już 30 września!

2009 r. — powstaje projekt Ostrołęki C
2012 r. — Energa rezygnuje `z budowy ze względu na problemy z finansowaniem
2016 r. — reanimacja projektu przez Energę
2018 r. — rozpoczęcie prac budowalnych
czerwiec 2019 r. – ENEA wyemitowała 1 mld złotych dzięki trzem bankom – PKO BP, PekaO S.A., mbank
sierpień 2019 – Enea przegrywa z Client Earth
19 października 2019 r. – Energa musi spłacić miliard złotych długu

Close Menu