CALL TO ACTION

Planeta, nie kapitał!

Chcecie działać, a nie możecie przyjechać w region koniński na weekend akcyjny? Zorganizujcie swoją własną akcję tam gdzie możecie! Zapraszamy Was do podjęcia rozproszonych działań w dniach 22-26 lipca w ramach kampanii: PLANETA, NIE KAPITAŁ 🌏

Jak możemy działać? Głównym udziałowcem spółki ZE PAK jest Zygmunt Solorz-Żak, właściciel m.in. Polsatu, Netii i Plusa (i aktualnie najbogatszy człowiek w Polsce!). Jeśli nie mieszkacie w okolicy kopalni lub elektrowni, możecie zaprotestować przeciwko wydobyciu węgla i degradacji środowiska, organizując np. pikietę pod siedzibą jednej z wymienionych firm, rozwieszając plakaty czy malując szablony w swoim mieście. Wywołujmy presję w różnych miejscach, różnymi metodami - węgiel musi odejść natychmiast.

Możecie także zorganizować działanie solidarnościowe z masową akcją obywatelskiego nieposłuszeństwa w dniach 24-26 lipca, aby wiadomość o niej dotarła do większej grupy osób.

Dlaczego znów kierujemy nasze działania przeciwko kopalniom i elektrowniom spółki ZE PAK, działającym w regionie konińskim? Susza dotyka Wielkopolskę Wschodnią od lat, a globalne ocieplenie jeszcze ją pogłębia. Gospodarstwa rolne oraz jeziora Pojezierza Gnieźnieńskiego są w dramatycznej sytuacji z powodu ciągłego ubytku wody, którego główną przyczyną są kopalnie odkrywkowe.

Nie wierzymy w greenwashingowe zabiegi spółki (czyli Program Czysta Polska, uruchomiony przez Solorza), a stopniowe odchodzenie od węgla nie wystarczy, by poprawić lokalną sytuację. Domagamy się zamknięcia wszystkich kopalni węglowych w regionie i ostatecznej deklaracji, że nie powstanie już żadna nowa odkrywka. Co więcej, wymagamy od spółki zadośćuczynienia rolnikom i pracownikom_com branży turystycznej, którzy ponieśli straty w wyniku obniżenia poziomu wód gruntowych, a także partycypacji w kosztach sprawiedliwej transformacji energetycznej oraz programu retencji i przywracania wody w regionie.

Dlatego w dniach 22-26 lipca działajmy wspólnie, także w miejscu swojego zamieszkania. Sprzeciwiamy się wyzyskowi przyrody dla partykularnych korzyści!

Call to action: Planeta, nie kapitał!