JAK BANKI FINANSUJĄ KATASTROFĘ

Ponad 3 miliardy złotych – tyle dały PeKaO i PKO BP różnym węglowym koncernom! Te dwa banki pozwoliły, wspólnie z mBankiem, wyemitować Enei miliard złotych obligacji w maju tego roku.

Teraz obligacje za miliard złotych musi wyemitować Energa, drugi udziałowiec Ostrołęki C – inaczej nie spłaci zadłużenia.

Działające w Polsce instytucje mają długą historię węglowych uścisków dłoni.
Tylko w ostatnich miesiącach:

  • Enea dostała 300 milionów od PKO BP i 150 milionów od PeKaO SA.
  • Energa – dwa miliardy od Santander Bank Polska, Bank Gospodarstwa Krajowego, PKO BP, Caixabank, MUFG Bank.
  • PGE – właściciel największego emitenta CO2 w Europie, elektrowni Bełchatów – pół miliarda od PKO BP, miliard złotych i 40 milionów dolarów od PeKaO SA
  • ZE PAK – nasi ulubieńcy z Tomisławic – mają na rachunku bieżącym 100 milionów od PekaO S.A. Dostali też 676 milionów od PeKao S.A., PKO BP i mBanku.

Ponadto PeKaO S.A i PKO BP to banki które nie mają żadnych kryteriów dotyczących finansowania nowych inwestycji węglowych – to jedyne polskie banki, które mogłyby udzielić kredytu bezpośrednio na ostatnią węglową elektrownię w Europie, która co roku będzie wyrzucać do atmosfery tyle CO2, co wszyscy mieszkańcy Krakowa razem wzięci.


Żądamy, by wszystkie instytucje finansowe przestały w jakikolwiek sposób pomagać spółkom, które wciąż wkładają pieniądze w nowe węglowe projekty. Zegar tyka – pożyczka dla Energi musi zostać udzielona do 19 października.

Close Menu