Aktualne temperatury nie wskazują na to, by gdziekolwiek móc zaobserwować opady śniegu, tym bardziej w upalnej Afryce. Co jednak stało się, że w Republice Południowej Afryki i to w dodatku na samym środku słonecznej pustyni!
Temperatura na świecie
Aktualna letnia temperatura na świecie przekracza granice upalnych 30 stopni Celsjusza. Podczas gdy Europejczycy szukają cienia i okazji do schodzenia się w towarzystwie klimatyzacji, na środku sawanny pada sobie śnieg. Jak to możliwe?
Zdjęcie, które obiegło świat, zaskakuje i wzbudza poruszenie. Ludzie obawiają się, że to efekt kolejnych zmian klimatycznych oraz zwiastują kolejne problemy Ziemi i wiążą tą sytuację z doniesieniami o lokalnych podtopieniach i porywistych burzach.
Jaka jednak jest prawda i dlaczego śnieg znalazł się na pustyni w środku naszego lata?
Śnieg na pustyni w RPA
Lato w Afryce przypada na różne miesiące w zależności od części kontynentu. Afryka leży zarówno na półkuli północnej, jak i południowej – stąd te rozbieżności. Oto jak wygląda sezon letni w regionach Afryki, które w tym roku zaskoczyły opady śniegu:
Półkula Południowa (w tym Republika Południowej Afryki, Namibia i Botswana) doświadcza lata na przełomie miesięcy: grudzień, styczeń, luty. To toe miesiące charakteryzują się wyższymi temperaturami i często większą ilością opadów. Oznacza to, że lipiec to tak naprawdę środek zimy w tym regionie, stąd opady śniegu mogą się tam zdarzyć.
Wnioski są więc następujące: lato w Afryce Północnej przypada na miesiące letnie na półkuli północnej (czerwiec, lipiec, sierpień), natomiast lato w Afryce Południowej przypada na miesiące letnie na półkuli południowej (grudzień, styczeń, luty).
Prognozy pogody dla RPA
Aktualne prognozy wskazują, że na najwyższych szczytach Przylądka Zachodniego może spaść nawet 25 centymetrów świeżego śniegu. Na portalach społecznościowych pojawiają się filmy ukazujące afrykańską faunę w zimowym krajobrazie. Wiele osób nie dowierza.
Chociaż klimat w Republice Południowej Afryki nie jest ekstremalnie gorący, jak w innych częściach kontynentu, opady śniegu są tutaj nadal rzadkością, ale nadal występują.
Filmy dostępne w sieci zaskakują, ponieważ przedstawiają zwierzęta: żyrafy, lwy i zebry, poruszające się po śnieżnym i suchym terenie.
Przed tymi opadami śnieg ostatnio pojawił się w Republice Południowej Afryki w lipcu 2023 roku. Jednak wcześniejsze opady śniegu odnotowano również w latach 1996 i 2012. Mimo to, w kraju, gdzie temperatury mogą sięgać 51 stopni, śnieg jest nadal zjawiskiem niezwykłym.
Zmiany pogodowe na przełomie ostatnich lat
Na przełomie ostatnich lat obserwujemy różnego rodzaju alarmujące zmiany, które mogą wskazywać na złą kondycję klimatu, który jest bezpośrednio odpowiedzialny za regulację pór roku na Ziemi. Wszelkie nowe doniesienia i kontrowersyjne wydarzenia są automatycznie przypisywane do teorii problemów klimatycznych, czym potęguje się aspekt niedostatecznej ochrony środowiska i dbałości o naszą planetę.
Informujemy, by wszelkie doniesienia i internetowe newsy traktować z dystansem. Jak widać na załączonym przykładzie, dla wielu niewiarygodne opady śniegu na pustyni są w praktyce czymś spotykanym i nie muszą oznaczać żadnych kataklizmów.